Ürolojik hastalıkların tanı ve tedavisinde yanınızdayız
Varikosel Tanı ve Tedavisi
   2019-03-17 

Varikosel Tanı ve Tedavisi

Varikosel bir hastalıktan çok klinik bir bulgu olarak düşünülebilir. Erkeklerde rutin muayenede, kişinin kendiliğinden fark ettiği bir şişlik veya ele gelen uzantılar nedeniyle veya ileri vakalarda dışarıdan görünen damar yapıları nedeniyle fark edilip tanı konabilir.

Varikoselde klinik tanı fizik muayene ile konmakla beraber genellikle tanıyı radyolojik olarak dokümante etmek, testis boyutlarını net bir şekilde belirlemek ve operasyon planlanan kişilerde diğer testis patolojilerini dışlamak amacıyla yumurtalık kesesinin (skrotum) renkli ultrason (Doppler ultrason) ile görüntülemesi de yapılmaktadır.

Varikosel her zaman tedavi gerektiren bir durum olmamaktadır. Erişkin bireylerde kısırlık (infertilite) ve kötü sperm tahlili (spermiogram) sonuçları mevcut ise operasyon gerekmektedir. Şiddetli ağrı ve rahatsız edici kozmetik durumunda yine cerrahi tedavi planlanabilir.

Operasyon sonrasında sebat eden kasık ağrısı ise çok sık olmamakla beraber görüldüğünde hem hekim hem hasta için tedavisi zor ve yorucu bir süreç olmaktadır.