Ürolojik hastalıkların tanı ve tedavisinde yanınızdayız
Sünnet Dönemi
   2019-08-12 

Sünnet Dönemi

Bu yıl için artık yaz döneminin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Ülkemizde alışıldığı üzere sünnet için çoğunlukla yaz dönemi tercih ediliyor. Bu dönem aslında biz hekimler için de biraz zor ve bazen bunaltıcı bir dönemdir. Bu yazıda sünnet dönemi hekimlerin yaşadığı zorlukları anlatmaya çalışacağım.

 

Öncelikle sünnet küçük bir cerrahi olarak düşünülse de önemli bir cerrahi işlemdir. Bir çok cerrahi işlemden farklı olarak çoğunlukla ailenin yanında yapılmaktadır, gün gün yine ailenin gözü önünde iyileşmektedir. Diğer önemli bir fark sünnet işleminin bin yıllarca hekim olmayan kişilerce de yapılmış olmasıdır. Tüm bunlar birleştiğinde sünnet döneminde bilimsel alt yapısı olmayan bir çok sosyal tabanlı soru ve sorunla karşılaşmakta ve bazen sadece sosyal ve psikolojik etkisi olan işlemler yapmaktayız. Çok sık karşılaştığımız eleştiri ve soruları söyle sıralayabilirim:

 

1. "Önceden abdal/sünnetçi/berber keser giderdi hiçbir sorun olmazdı siz birçok komplikasyondan bahsettiniz. Neden siz onlar kadar iyi yapamıyor musunuz?" 

Gerçekten de bin yıllarca sünnet işlemi hekim veya sağlık çalışanı olmayan kişilerce yapılmıştır ve bu şekilde sünnet olan kişiler bir şekilde cinsel organları ile birlikte hayatta kalmayı başarmışlardır. O dönemlerde normal sayılan birçok durum örneğin haftalarca süren iyileşme periyotları ve birkaç gün süren kanamalar günümüzde komplikasyon kabul edilmektedir. O dönemde yapılan sünnetlerde özellikle dikiş kullanılmış işe çok kötü kozmetikler veya penis mekaniğini bozan sünnetler maalesef mevcuttur. Bunun yanında birçok hipospadiaslı kişi de sünnet edilmiştir. Tüm bunlar eski zamanlarda kabul edilebilir fakat günümüzde olmaması gereken durumlardır. Nihayetinde bugün sünnet sonuçlarımız çok iyi ve komplikasyon oranlarımız düşüktür. Fakat artan takip sayesinde aslında hiçbir etkisi olmayan birçok durumu bile komplikasyon veya istenmeyen durum olarak kabul ederek ailelere önceden bilgi vermekteyiz.

 

2. "Çok ayrıntı verdiniz çocuğumuz korktu. Böyle korkutmayın çocuğu alın sünnet edin gitsin."

Bazen aileler çocuğa bilgi verilmeden işlem yapılsın istemektedirler. Yine bazı çocuklar hastaneye hiçbir şey yapılmayacak diye getirilip sünnet ettirilmek istenilmektedir. Bu durumun tamamen yanlış olduğu kanaatindeyim. Okul çağındaki çocuklar sünnetin ne olduğunu bilmeli ve kendi istekleri ile sünnet olmalılar. Eğer çocuk o yıl hazır değilse sonraki seneye bırakılabilir. Yine bu çocuklar anestezi seçimini de (lokal veya genel anestezi) kendileri yapmalılar.

 

3. "Sünnet çocukken yapılmalıdır"

Bu da doğru bir düşünce değildir. Sünnet işlemi ileri yaşlarda da yapılabilir. Kendi düşüncem estetik yönden ileri yaşlarda sünnetin daha iyi olduğu yönündedir.

 

4. "Hangi dönemi tavsiye edersiniz?"

Herhangi bir dönemi tavsiye edemem. Bilimsel olarak tüm çocuklarda önerilebilecek bir zamanımız maalesef halen yok. Böyle bir zaman olsaydı zaten diğer dönemlerde sünnet yapmazdık. Her dönemin kendine has avantajları vardır. Yenidoğan sünneti benim gözlemlerime göre daha hızlı iyileşmekte, çocuğun kontrolü kolay olmaktadır. Dezavantajı bazen revizyon gerektirmesi bazen de ailelerin kozmetik sonucu kabul etmemeleri sonucu revizyon istemeleridir. Okul çocuğu sünnetinin avantajı çocuk ve aile için bir anı kalması, çocuk hazır ise bizim için de eğlenceli bir işlem olması ve estetik sonucun daha rahat öngörülebilir olmasıdır. Dezavantajı ise bazı çocukların bu dönemi ajite ederek aileyi çok zorlamalarıdır. Daha ileri dönemde de sünnet yapılabilir. Tercihen 2-6 yaşlarda sünnet yapmıyoruz. Ben kendi adıma 1 yaş ile 7 yaş arasında genel anestezi altında sünnet yapıyorum. 3 aydan önce lokal anestezi ile yapıyorum. 3 ay-1 yaş arasında genellikle bekliyorum.

 

5. "Hangi teknik ve anestezi yöndemi daha iyidir?"

Herhangi bir tekniğin bilimsel üstünlüğü mevcut değildir. Böyle bir durum olsa idi diğer teknikleri zaten yapmazdır. Şahsi görüşüm genel anestezi altında yapılan cerrahi sirkümsizyon (sleeve eksizyon) tekniğinin sonuçlarının benim açımdan daha güzel olduğu yönündedir. Fakat tüm çocukların, özellikle de yenidoğanların, bu şekilde sünnet edilmesi çok gerçekçi değildir. Bu nedenle hekimin tecrübeli olduğu bir teknik (cerrahi, klips vb.) ve çocuğa uygun anestezi (geenl veya lokal) en uygunudur.

 

6. "Doğar doğmaz sünnet olur mu?" 

Evet olur. Avantajı hızlı iyileşme ve doğum dönemi ile sünnet döneminin de geçmesidir. Dezavantajı yenidoğan hastalıkları görülür ise cerrahi işlem komplikasyonu ile karışabilmesidir. Yine kanama hastalıkları da sünneti komplike edebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta lokal anestezi dozunu en düşük seviyede kullanmaktır.

 

7. "Çocuğum sünnet oldu pipisi görünmüyor."

Gömük pipili çocuklar olabilir. Gömük penis düzeltme operasyonu da bir alternatiftir. Sünnet edildi ise ve yeterli deri bırakıldı ise büyüdükçe pipi görünecektir. En mantıklı seçenek bence beklemektir.

 

8. "Sünneti güzel olmamış."

Öncelikle güzellik kişisel bir kavramdır. Sünnet de sonuçta bir insanın el emeğiyle yaptığı bir işlemdir. Yüzde yüz simetri veya mükemmellik olmayabilir. Sünnette penis derisi kısa bırakılmamalı ve idrar yoluna zarar verilmemelidir. Bunlar çok ağır tıbbi hatalardır. Kozmetik olarak ise çok iyi tekniklerde bile bazen beğenilmeyen sonuçlar çıkabilir. Özellikle yenidoğan sünnetinde her zaman ikincil yapışıklıklar, kapanma, kötü veya aile tarafından beğenilmeyen kozmetik ihtimali vardır.

 

9. "Sünnetin sonucunu ne zaman değerlendirebiliriz."

En az bir ay beklemek bence doğrudur. İlk günler özellikle yanıltıcıdır.