Ürolojik hastalıkların tanı ve tedavisinde yanınızdayız

TV dizileri ve toplum mühendisliği

TV dizileri ve toplum mühendisliği
   2019-04-17 

TV dizileri ve toplum mühendisliği

Çok uzun süredir akıl sağlığımı düşünerek televizyon izlemeyi bıraktım. Genel olarak vakit bulduğumda podcast dinleyerek çeşitli olaylardan haberdar oluyorum ve yabancı dil kullanımımı geliştirmeye çalışıyorum. En son TRT'de yayınlanmış olan Karanlıkta Koşanlar adlı diziyi izlediğimi söylemem galiba durumumu net bir şekilde gösterecektir.

Bunun yanında akşamları eşimin takip ettiği dizilere bazen maruz kalıyorum veya Zalim İstanbul dizisinde de görüldüğü gibi aşırı tepki çeken durumlarda konuya bir şekilde müdahil oluyorum. Sonuçta üzülerek ne kadar kalitesiz ve kötü bir televizyon yayıncılığımız olduğunu görüyorum.

Zannediyorum ki uzun süredir düzgün bir hayatı, çalışmayı, emek vermeyi anlatan bir televizyon dizisi yapılmıyor. Diziler tamamen nereden geldiği belli olmayan bir zenginlik, herkese kötülük yapan insanlar, sürekli bir planlar ve kötülükler, silah, şiddet ve çeşitli entrika dolu ilişkiler üzerine kurulu. Ülkemiz televizyonlarında yayınlanan dizi veya filmlerde örneğin bir şişe bira içmenin gösterilmesi bile yasak iken bu derece şiddet dolu yayınların tüm kanallarda yayınlanması gerçekten dikkat çekici. 

Bu açıkça bir toplum mühendisliği çalışmasıdır diye düşünüyorum. Sadece güce dayalı, idealizmden ve çalışmadan uzak bir hayat. Hep haklı olduğun, haksız olsan bile haklı çıktığın bir dünya. Maalesef bu hayatın televizyonlardan pompalanması ile gençleri ve genç erişkinleri yetiştiriyoruz.